Preskoči na glavno vsebino

Po poteh nekega algoritma




   Ko sem med raziskovanjem za potrebe podiplomskega študija dobil idejo za nov algoritem strojnega učenja, me je prevzel notranji nemir. Zaslutil sem, da sem na sledi pomembnega odkritja in v hipu sem začutil kako se mi po žilah pretaka adrenalin. Pravijo, da je raziskovalna strast lahko večja  celo od tiste hazarderske,  ki je menda zakrivila številne zgodbe iz črne kronike. No, na vso srečo pa raziskovalna strast ni povezana s tako nizkotnimi pobudami kot hazarderska.
    Ideji algoritma je nato sledil njegov razvoj, ki je trajal več kot leto in je bil prežet s številnimi vzponi in padci. Navidezne težavice so pogosto preraščale v težave, a na srečo se je vedno našla rešitev za njih. V meni sta se tako prepletala dvom in radost, dokler eksperimenti niso potrdili vseh mojih pričakovanj. Takrat so me preplavili prijetni občutki vznesenosti, ki bi jih lahko primerjali z nekakšno zaljubljenostjo. Ko si vznesen si stvarnost slikaš lepšo, kot je v resnici in tako sem naivno pričakoval, da bo svetovna znanstvena javnost v hipu opazila moje odkritje in ga sprejela za svojega. Kmalu sem spoznal, da se trnova pot  algoritma šele začenja. Njegova objava v znanstveni reviji ni odmevala tako, kot sem pričakoval in želel.
    Odziv znanstvene srenje je bil sprva razmerom mlačen. Šele kakšno leto pozneje, ko me je povabila k sodelovanju založniška hiša "Nova Publishers" iz New Yorka je prišlo do preboja in je algoritem postal nekoliko bolj opažen. Takrat me je opazil tudi italjanski kolega Germano Resconi, ki je v mojem algoritmu našel rešitev za njegovega, sorodnega, pa tudi kolgi drugod so me začeli citirati.


    Pred kratkim pa so algoritem opazili tudi v znanstvenem velikanu svetovnega formata, v podjetju, ki je odkrilo osebni računalnik, ki zaposluje številne nobelovce, ki prijavi zdaleč največ patentov na celem svetu, če naštejemo le nekatere IBM-ove znamenitosti. Povabili so me, da jih obiščem in jim  svoja odkritja predstavim osebno. Takšne priložnosti seveda ne gre odkloniti, z veseljem sem se odzval njihovemu vabilu. Lepo so me sprejeli in z zanimanjem prisluhnili mojemu predavanju, ki mu je sledila še zanimiva razprava. Eden od gostiteljev mi je po predavanju zaupal, da imajo le redki njihovi gostje tako številne poslušalce. Sedaj, ko je ta pomemben dogodek za menoj, urejam vtise in z zanimanjem pričakujem odmeve.

    Dragi bralec, če te zanima področje strojnega učenja, si lahko moje algoritme ogledaš tukaj. Vesel bom morebitnih komentarjev in všečkov.


Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Artificial intelligence

          Artificial intelligence (AI) is a relatively young branch of science that stirs the imagination of many. Even movie directors from hollywood are not exceptions. Development in AI area is very fast and there is no indication that this will change soon. I still remember my first contact with learning devices. This happend at the end of the last millennium when I realized neural networks (NN). They have immediately attracted my attention, because such devices were not known till then.           NN are made along the lines of mammalian brain. During the learning NN extract the essence from the data. After the learning we can ask NN questions. It gives us the right answers even to questions that during learning did not participate.  NN learns autonomously and therefore may exceed the teacher's (poeple's) knowledge. Here are some important achievements of artificial intelligence: A couple of years ago the co...

Bionika, zanimiv poklic prihodnosti

Živimo v času, ko se znanje ustvarja in širi vedno hitreje in temu trendu se pridružujemo tudi izobraževalne ustanove. Ponudba smeri in stopenj izobraževalnih programov se vsako leto povečuje in med novimi programi prevladujejo interdisciplinarni. To ustreza manjšim podjetjem, ki so bolj prožna in odzivna in se zato lahko bolje znajdejo v tem gospodarsko razburkanem času. V malih podjetjih namreč ni prostora za množico ozko usmerjenih strokovnjakov, v prednosti so kadri z interdisciplinarno širino, ki jo omogočata mehatronika in predvsem bionika .      Na višji strokovni šoli na Ptuju smo že pred časom zaznali piš tega novega vetra in začeli prikrojevati naša jadra. Prvi korak v to smer je bil program Mehatronika , ki smo ga razvili pred približno desetletjem in povezuje med seboj več tehniških strok. Predvsem so to elektrotehnika, računalništvo in strojništvo. Trg delovne sile je potrdil našo vizijo saj se naši diplomanti uspešno zaposlujejo tako v Sloven...

Beyond Backpropagation

Gartner is predicting a very bright near future for the "Machine learning". 2015 was a peak year of inflated expectations, now, in 2016 is following period of disillusionment and in 2017 should be reached the plateau of productivity. Elsewhere this process usually last for 10 years. One kind of the most popular modern "machine learning" is named "Deep Learning" what is another name for neural networks with little bit more layers and perhaps even with a convolution and/or recursion. The learning of this kinds networks was until now usually based on gradient descent, on slow, iterative, non-reliable process named Backpropagation . That kind of learning is very demanding and extensive. On plain computer can last for hours or even many days and is often unsuccessful concluded. Recently are appeared two algorithms that significantly improve this kind of machine learning: " Bipropagation " and " Border pairs method ". Bipropagat...